+1 oy
4.6k Görünüm
Yazılım kategorisinde (320 puan) tarafından
PhoneGap Tam Olarak Nedir? Nasıl Kullanılabilir? Son Zamanlarda Çok Popüler Olmaya Başladı Bu PhoneGap Terimi Bir Sormak Gerek Artık :)
Paylaş

1 cevap

+3 oy
(8.6k puan) tarafından
tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Merhaba PhoneGap İle Amaç: Normalde Html, Css, Javascript Bilen Web Arayüzcülerin vs. iOS, Android, Windows Phone, Blackberry Gibi Platformlara Kolayca Uygulama Geliştirmesini Sağlamaktır.. 

phone-gap-nedir-apache-cordova-nedir

PhoneGap Tarihçesi?

Normalde PhoneGap'ı 2008-2009 Yıllarında Açık Kaynak Geliştirmeye Başlayan Nitobi Adlı Kanada Asıllı Firma, 2011 Yılında Adobe Tarafından Satın Alınır, Ve Proje Apache Yazılım Vakfına Bağışlanır, Ve Burada Apache Cordova Olarak Anılır, Tabi Aynı Zamanda Adobe PhoneGap Projesine Devam Eder ve Projeyi Yılların Getirdiği Kendi Adobe Alt Yapısı Ve Eko Sistemiyle Donatır, Donatmaya Devam Etmektedir..  

 


PhoneGap Tam Olarak Nasıl Çalışır?

Normalde Telefonda Mobil Uyumlu Bir Siteyi Açarken Bunun Uygulama Olmadığını Nasıl Anlarsınız ? :) Yukardaki Ve Alttaki İnternet Tarayıcısına Ait Menü Elemanlarından Değil mi? :) Peki Ya Bu Çerçeveleri Kaldırırsak? :) İşte Ozaman Mobil Uygulamadan Ayırmanız Mümkün Olmaz Değilmi ;) İşte Bu Noktada Bir Çok Platformdaki iOS, Android vs Webview Özelliği Var, Yani Uygulama İçinde Tarayıcı Oluşturup Bunun İçinde Html,css, Javascript Dosyalarınızı(Site Temelli Tasarımınızı Çalıştırıyorsunuz :) )..  Ama Bunu Yapmak İçinde Her Platfromda Webview Özelliğini Kullanmanız Ve Her Mobil Platformun Kendi Uygulama Geliştirme Dilini Öğrenmelisiniz, Objective-C, Java...

İşte PhoneGap Bu Noktada Sizi Bu WebView Özelliği İle Uğraştırıp ve Her Platformun Dilini Öğrenmekten Kurtarıyor :) Tek Bir Seferde Çok Platformda Uygulama Geliştirebiliyorsunuz :)

 


PhoneGap'ın En Güzel Yanları ? :)

Phone Gap İle Sadece Bir Uygulama İçinde Görünümden İbaret Bir Tarayıcı Oluşturmuyorsunuz :)

Çünkü Bir Uygulamayı Bir Uygulama Yapan Başka Şeyler de Var :) Mesela Kamerayı Açmak, Mesajlara Erişmek, Widget Bildirimleri vs.vs.. İşte Bu Noktada PhoneGap Size Sadece Bir Tarayıcı Arayüzü Vermek Yerine, Normal Bir Telefon Uygulamasındaki Saydığımız Özellikleri (Api) de Veriyor :)

 

Not: W3 Uzman Platformu İçindeki Cevapların Bağlantılı Kaynakları Belirtilmeden Paylaşılması Yasaktır..

Bu Hafta En Aktif Üyeler
    ...