+7 oy
64.5k Görünüm
Blender 3D kategorisinde (730 puan) tarafından
Merhaba blender programını kısaca anlatabilecek varmı? blender ücretsiz dediler, bende bir sorayım dedim  :) sizce öğrenmeye değermi? ya da başka önerileriniz var mıdır?
Paylaş

1 cevap

+6 oy
(187 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
 
En İyi Cevap

Merhabalar  Blender  3D Aslında Anlat Anlat Bitmeyecek Bir Konu :) Ama Yine de Merak Edenler, Bu Konuyu Araştıranlar İçin Elimden Geldiğince Birkaç Başlıkta Blender  3D'yi Anlatayım (Her Ne kadar Kitap Yazmak İstesem de :) )

blender-3d-nedir-logo

 

Nedir Bu Blender 3D ?

Asıl  Soru "Ne Değil ki?"  Desem,  Pek Haksız Olmam Sanırsam :)

Çünkü Şöyle Anlatmaya Başlayacak Olursak Blender 3D İle:  3D Modellemeler,  Animasyonlar,  Oyunlar, Video Montajları(Ses Dahil), Vfx Projeleri  vs. Yapabilirsiniz,  Hem de Bu Kadar İşlevine Rağmen Rakiplerinden  3Dsmax'a Göre Boyutu  Kıyaslanmayacak Derecede Küçüktür  :) Hatta Portable Yani Usb'ye Kurup Her Bilgisayarda Tekrar, Tekrar  Yüklemeden Direk Çalıştırabileceğiniz Versiyonları Vardır.  Bu Arada Çok Geçmeden Belirteyim,  Blender 3D  Tamamı ile Ücretsizdir :)

 

blender-3d-nedir

(Blender 3D Arayüzünden Örnek Görünüm (Kullanılan Versiyon.2.72b))

Blender 3D'nin Tarihçesi?

Kısaca Anlatacak Olursak Blender 1998 Yılında NeoGeo Adında  Hollanda Menşeili Bir Stüdyonun Kendisi İçin Hazırladığı Ücretli Ve Kapalı Kaynak Kodlu Bir Yazılım Olmakla Beraber, Firma 2002 Yılında Batar ve Haklarını Elinde Tuttuğu Blender Yazılımının Kodlarını Belli Bir Ücret Karşılığında Açabileceğini Söyler. Bunun Üzerine O Zamanlarda Kurulmuş Olan Bizim Meşhur Blender Vakfı  :)  Olaya El Atar Ve Blender İçin Bağış Kampanyası Başlatır... Ardından Özgür Yazılımcılar :)  100 Bin Euro Toplar Ve Blender  Genel Kamu Lisansı'na Sonunda Sahip Olur (GNU), Ve Kodları  Kamuya Açılır..

Ücretsiz Ve Açık Kaynak Kodlu Olduktan Sonra Daha Fazla Kitle Tarafından Kullanılıp Geliştirilir, ve Halen Geliştirilmektedir..

 

Blender 3D Ne Kadar Kaliteli?

Blender 3D ile Yapılan, Ve Beğenip Seçtiğimiz Çalışmalar :) Hani Kaliteyi Konuşmayalım, Kalite Konuşsun Diyenlere Gelsin ;)

 

3D Chevrolet Camaro Tasarımı

blender-3d-nedir-chevrolet-camaro

 

Blender  3D'nin İçinde Gelen Oyun Motoruyla Yapılmış Yo Frankie Oyunundan Bir Ekran Görüntüsü

blender-3d-nedir-oyun-yofrankie

 

Şimdi Yemek Ne Alaka Diyebilirsiniz :) Biliyorum Çok Gerçekçi  Ama Bu da Blender'la Modellenmiş..

blender-3d-nedir-breakfast

 

Bu da Blender  İle Modellemesi Yapılmış Bir İç Mekan Tasarımı

blender-3d-nedir-mimari-ev-mekan-tasarimi

 

Blender Güncellemeleri Ve Geleceği?

Blender  Sürekli Aldığı Güncellemelerle Size Yeni Ve Kullanışlı Bir Çok Özellik Sunuyor. Ve Açık Kaynak Olmasından  Dolayı Geleceği Parlak Olan Bir Yazılım, Hali  Hazırda  Kendi Sitesinden Windows,  MAC OSX , GNU/Linux Sistemleri İçin Ücretsiz İndirebilirsiniz.. Ayrıca Piyasada Ücretsiz Olarak Geliştirilmiş Bir Çok Eklenti de Mevcut (Denemeye Değerler Emin Olun :) )

 

Blender 3D'ye Başlayacaklara!

Programın Genel Özelliklerini (Modelleme,Animasyon Araçları vs.) Öğrenmenizin Yanında Bir Önerim Olacak, Programın İçinde İki Tane Render Motoru Gelmekte, Bunlar:  Blender Render ve Cycles Render, İlk Başlarda Blender Render'ı Kullanabilirsiniz Kolay Kavramak Açısından, Ama Gerçekçi Görünümler İstiyorsanız Cycles Render'a Çalışın :) Tabi Birde Piyasada 3.Taraf Geliştiricilerden Render Motorları Var, Seçim Sizin :)

Blender İle İlgili Sorulmuş Diğer Sorulara Göz Atmak İsterseniz: Buradan Sorulara Ulaşabilirsiniz :)

 

Not: W3 Uzman Platformu İçindeki Cevapların Bağlantılı Kaynakları Belirtilmeden Paylaşılması Yasaktır..

(730 puan) tarafından
Teşekkürler, tamda cevvap verecek yokmu yazacaktım :)
ilginiz için teşekkürler,  en iyi olarak seçtim ayrıca, iyi akşamlar...
(187 puan) tarafından
Ne Demek Birşey Değil, hem dedikleri gibi bilgi paylaştıkça çoğalır ;)
(365 puan) tarafından
Güzeel bir açıklama yazısı olmuş blender hakkında Türkçe kaynak bulamayan kullanıcılar için güzel bir başlangıç rehberi gibi olmuş, tabi benim tercihim cinema4d ama blender da özgür yazılım tarzıyla ve ücretsiz olmasıyla  ilgi çekici duruyor, Teşekkürler :)
(187 puan) tarafından
Bir Şey Değil Ne Demek, Program Seçmek Kişiye Kalmış Bir şey Tabi ki , Cinema 4d'de Güzel Bir Program Tabi Özellikle After Effects Konusunda Uyumlu Çalışmaları Vs. Güzel Özelliklerinden.. 3D Programlarla Uğraşmanın En Güzel Yanı Düşünce Tarzınız, Hayal Gücünüz Gelişiyor Bence İşi Olsun Olmasın Herkes Resim Çizme Gibi,  Bu Tarz Programları da Hobi Edinmeli :)
(365 puan) tarafından
Aynen katılıyorum, ben bile geometrik/matematik hesaplamaları sevmezken şu tarz 3d programlarla sevmeye başladım, aslında eğitim sisteminde öğrencilere bu tarz programlarla geometri vs  uygulamalı anlatmak çok daha akılda kalıcı ve ileriye dönük olacaktır diye düşünüyorum..
(448 puan) tarafından
güzel bi anlatım olmuş teşekkrüler
(187 puan) tarafından
Birşey Değil :) Bir Yorum Bile Yeter.. ;)
tarafından
Kısa ama öz bir anlatım olmuş teşekkürler :)
(8.6k puan) tarafından
beğendiğinize sevindim
Bu Hafta En Aktif Üyeler
    ...