0 oy
2.3k Görünüm
Diğer kategorisinde tarafından
Merhaba

W3 Soru Cevap Platformu Google'den (VideoHive telif hakkı) diye araştırma yaparak bu platformda kendimi buldum. Şuan bir bardak çay aldım kendime.. :)

Konuya geçeyim hemen..

Asıl sorum youtube video yüklerseniz bu videoları daha önceden indirip telifli mi telifsiz mi olduğunu bilmiyorsunuz? Daha sonra indirilen video örnek (Envato Marketinden Yayınlanan) başka kanallar tarafından yüklü videoyu seçtiniz.. Biraz kesip biraz zaman ayarı yaparak daha sonra font yazı şeçip editör programlarla tasarladınız videoyu intro haline getirdiniz. Videodaki içerik buna (Contect) diyorlar onu tam anlıyamadım id felan neyse o içerik envato marketinde farklı iken kesilmiş farklı bir boyuta hazırlanırsa telif hakkı cezası yermiyiz.. Veya o videoya telif hakkı alabilir miyiz. Aklıma takılan hepsini yazacağım yoksa kafam bulanık kaç gündür uyuyamıyorum yaptığım videoların bir değeri olması lazım. Burda insanların istedikleri tam Bilgileri verecek uzman bir ekibe dayanarak sırtımı dayanarak rahat rahat konuşuyorum inşallah cevap ayrıntılı açık ve net olur.

Bir diğeri ise müzik.. Youtuberlerin kendi çektiği videolar bunun dışında oyun için video çekenler var. Ama insan ile gerçek çekip yok tamamen animasyon, intro felan filan... Bu tür video intro, animasyon altına videoya farklı bir müzik eklersen telif hakkı yiyoruz onu araştırdım bugün öğrendim. Ücretsiz müzik kitaplığı var. Ama biz videolarımızı youtube içinden indirmiyoruz başka eklentiler ile indirip müziğe cihazımıza yüklüyoruz diyelim veya farklı programlardan bulup indiriliyor telif hakkı nasıl olacak şimdi youtube gördüğümüz ses orjinal video kliple beraber.. Bir başka ise fizy gibi uygulamalara para verip indirme şansımız oluyor. Bunu yayınlama veya yeniden adlandırma yapılabilir mi? Ben yeniden adlandırma yaparak sanatçının A adlı klibin adını B olarak adlandırma ihtiyacım yok ama videoya eklemek istiyorum ona COVER diyorlar herhalde şimdi müzik politikasına cover yapmak yani düzenleme kullanma yapmak için ne yapabiliriz. Diğer soru ise örnek Era İsrefi-Bonbon Şarkı klibi altında (Youtube Standart Lisans) olarak veriyor. Benim başka kanallardan indirdiğimizi var saydığımız videoyu düzenleyerek seside içinde olursa müzik eklentisi yapmadan yüklersem.. Bende mi telif hakkı sahibi mi oluyorum. Yani ben örneğin bir intro hazırlıyacam ormanlık alan koymam lazım bunun için orjinal olarak klip için ormana gidip video çekmem lazım. Çekemem, belkide etrafımda orman yok herkes istediği gibi yapamıyor.. Çok güzel sesleride yok.. Her zaman istediği besteyi kolay kolay kimse yapamaz yapsa zaten olay farklı yönlere gidiyor. Benim videomun Lisan değeri (Youtube standart Lisans) olarak veriyor. Aramızda fark yok gibi..

Kısacası bize telif nedir telifli bir videoyu telifsiz nasıl yaparız.. Nelere dikkat etmeliyiz. Şu şirketin logosu mu olmasın veya yayınladığı isim mi olmasın. Creative Commons nedir. Youtube böyle arama yaparsak nasıl bir video türü izleriz telifli mi telifsiz mi.. Cover nedir, Contect nedir.

Bunları detaylı anlatırsanız sevinirim çünkü yayınladığım bütün videolarımı kilitledim. Telifli olarak ceza yemek istemiyorum zaten youtube para kazanmak amaçlı yapmıyoruz para nasıl kazanırız onu bile bilmiyorum desem yeridir. Ama harika videolar yaparım :)

Hazır envato videoları bazı arkadaşlar yayınlamış youtubede sadece seste sorun var unijavo diyor onun sesini kapatıp müzik ekliyorum olay bitiyor.. Bitiyor bitiyor da telifsiz müzik koyup işimizi görüyor ama şuda var telifli müzik olsaydı ve buda kısaltılmış olsa 5 dakika iken 2 dakika yada 1 dk. 30-15sn veya daha kısa olsa telif hakkı yermiyiz ne yaparım valla video yapmaktan soğudum desem yeridir 3 tane video yaptım bu işi tam öğrenmeden başlarsam belki farklı boyutlara gelebilir. Birde uzmanım yazım uzun kusura bakmayın. Abone veya izlenme sayısı fazla olunca daha çok üstüne düşüyorlarmış ben sadece clash of clans video oyun ekranı çekerek ön plana kendimi intro muzu bir sonraki ekrana farklı intro ekliyorum. Çayımıda unutmuşum valla çok merak ettiğim sorulardan bir tanesi inşallah okurken sıkılmazsınız.. Çok teşekkür ederim.
Paylaş

Cevabınız

Preview

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Site adındaki sayı
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.
Bu Hafta En Aktif Üyeler
    ...