0 oy
2.9k Görünüm
Yazılım kategorisinde tarafından

Merhab Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim, Bu Eylül İkinci Sınıfım Başlayacak Yani. 

Kendini Tam Yetiştirmeyenlerin Bölüm Bittiğinde Sıkıntı Çektiklerini Duyuyorum Malesef. İlk Sene Alışma Diye Pek Bir Çalışma İçine Girmedim Açıkçası, Lakin Bu Dönem Başından İtibaren Bir Konuda Yoğunlaşmak İstiyorum Lakin Karar Veremedim, Genel Olarak Bildiğim Bir Kaç Alan Var Yazılıma Yönelik Bunlar Sırasıyla

  • Masaüstü Program Yapma
  • Web Sitesi Yazılımı vs
  • Birde Mobil Uygulama Geliştirme

Bunlarda Hangisini Önerirsiniz Gerek Gelecekte Devam Etmesi Gerek Öğrenme ve İş Bulma Kolaylığı Olarak?

Paylaş

1 cevap

0 oy
(8.6k puan) tarafından
misafir tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Merhaba, yaptığın analiz doğrudur şahsen görüşüm bilgisayar mühendisliği okuyan birinin birinci sınıfta genel tüm dalları yüzeysel tanıması ve en geç ikinci sınıftan itibaren bir konuda yoğunlaşmaya başlamasıdır  böylece son 3 senede bir konuda uzman seviyesine gelebilir bu arada ufak işler veya stajlar yapabilirsin çıktığında ise piyasaya hazor hale gelmiş olursun. tavsiyem üniversitenin zorunlu stajını beklemeyin, artık bir alanda kendiniz bir iş çıkarmaya başlayabildiğiniz vakit proje bazlı gitmeye çalışın.

Anladığım kadarıyla donanım bazlı gitmek istemiyorsunuz daha çok yazılıma niyetiniz var, açıkçası eskiden masaüstü programcılık önerilsede artık dikkat ettiyseniz sektör web tabanlı web sitelerine, mobil uygulamalara yönelmiş durumda. eskiden MSN tarzı masaüstü programlar var iken şimdi facebook twitter web tarayıcı mobil uygulama odaklı gitmekte. Halihazırda olan masaüstü programlarda bir şekilde mümkünse web sistemlerine geçirilmeye çalışılmakta. Tavsiyem sunucu tabanlı yazılıma yönelmendir. Tabi sektör bu kadar dar değil yani web sitesinin yazılımınıda yapan var tasarımını da arayüzünü de. Ayrıca sunucu kurulumu yapanından ağ güvenlikçisine kadar bir çok iş dalı imkanı var.

Son Olarak Web Siteleri Üzerinden Gidersen Hibrid Tarzı Dediğimiz Mobil Uygulamaları, Javascript Html İle Geliştirmen de Mümkün. Bir Taşta İki Kuş. Yok İlla masaüstü diyorsan tabi :) Photoshop, Office tarzı zor programlarda çalışacak seviyeye gel derim, sonuçta yakın gelecekte bu tarz ağır programların web tarayıcısına gelmesi uzaktan bağlantı dışında mümkün gelmiyor bana.

tarafından
misafir tarafından düzenlendi
Anladım peki, web alanında php yada asp.net, hangisini önerirsiniz?
Bu Hafta En Aktif Üyeler
    ...