0 oy
1.4k Görünüm
Responsive kategorisinde tarafından
Merhaba responsive mobil tasarımı çok görüyorum bir süredir, farklı ekran boyutlarına telefona göre tasarlamak söz konusu lakin o kadar cihaz, telefon var farklı çözünürlükte. Siz hangi ölçülere göre tasarlıyorsunuz veya kodluyorsunuz? Yada piyasa standardı vs varmı ölçülerin?
Paylaş

1 cevap

0 oy
(8.6k puan) tarafından
misafir tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Aslında Yılların Sorusu Bu :) Soru Aynı Kalsa da Zaman İçinde Ekran Boyutlarının Değişmesi İle Verilen Yanıtta Değişti Haliyle...Bir Zamanlar 960px Maksimum Genişlik Modası Vardı ve Ekranlar Büyüyüp Bootstrap Gibi Responsive Frameworkler 1200px Seviyelerine Gelince Bu Algı Değişti Diyebiliriz. Piyasada Farklı Çözümler Olsada Genel Olarak Ölçüler Bu Şekilde:

-Responsive Tasarım Her Çözünürlükte Belli Bir Genişliğe Sahip Olsa da, Piyasa Standardı Olarak 12 Yan Yana Kolondan Oluşmaktadır(Sebep Olarak 12 Hem 3'e Hem 4'e Bölünmekte). Yani Sitenin Sağ Tarafı, Kolonun 12'de 3'ü Menü Olsun, 12'de 6'sı Ana/Orta Haber Yazı Alanı Olsun, Son 3 Kolon'da Sağ Taraf Olsun Diyebiliyorsunuz. ve Bu Kolonlar Her Ekran Boyutunda Otomatik Boyutlandırılıyor...

 

-Minimum 320px (Telefonlar Genelde Bu Ölçü'de Veya Biraz Üstünde Oluyorlar Ekran Kalitelerine Göre (Unutmadan 2k Ekranlı Bir Telefon Bile 320px ve Civarını Baz Almakta, Ekran Kalitesi Yüksek Olsada Telefon Küçük Olduğu İçin İnsanlar Rahat Okusun Diye Bu Ölçüler Baz Alınıyor Mobil Tarayıcılarda))

-Böyle Bir Boyut Pek Olmuyor Frameworklerde, Ama Tavsiyem Phablet(Büyük Telefon) Dediğimiz Sınıf İçinde Bir Boyut Ayarlamak(İPhone 6 Plus 414px)

-Tablet Boyutu Var (Genelde Piyasada 768px ve Üstü)

-1024px Civarı (Eski Küçük Monitörlerin Sınırı Ve Tabletlerin Üst Sınırları Diyebiliriz)

-Burası Maksimum Nokta :) Bootstrap Gibi 1170px'de Diyebilirsiniz 1300'de 1920'de :) Yani Ekran Büyükte Olsa En Fazla Bu Kadar Geniş Olsun Diyorsunuz Siteye... (Tavsiyem 1300px Civarı Altında Seçmenizdir Çünkü 1366px Laptop Ekranları Çok Yaygın Onların Boyutunu Aşarsanız Ayarlamakla Uğraşırsınız Ölçüleri Tekrar...)

 

Not:Eğer PSD Projeleri Yapacaksanız Hazır Psd Kolon Örnekleri Var Projenize Dahil Edin Çalıştığınız Proje Üstünde Şeffaf Kolonlar Görüp Ona Göre Çalışmanızı Ayarlayabilirsiniz...

tarafından
teşekkürler
Bu Hafta En Aktif Üyeler
    ...