php lisansı nedir?

+1 oy
1,014 Görünüm
30, Ocak, 2015 Php kategorisinde YazilimciAdayi (600 puan) tarafından soruldu
php lisansı tam olarak ne demek?
Paylaş

1 cevap

0 oy
18, Haziran, 2017 AyyıldızR (530 puan) tarafından cevaplandı
Php ile yazmış olduğunuz scriptlerin sadece sizin izin verdiğiniz sitelerde çalışmasını istiyorsanız burada anlatacağım lisans sistemini kullanarak kodlarınızın izinsiz kullanılmasının önüne geçebilirsiniz.
Lisans sisteminin çalışma mantığını kısaca anlatmak gerekirse koruma altına aldığınız kodlar bir sitede çalıştırıldığında ilk önce sistem sizin sitenize bağlanarak domain lisans kontrolunu yapar,eğer domain izinliyse sistem lisans.php dosyasına o günün sonu olan saat 00:00 a kadar geçerli olan bir kod yazarak çalışmasına devam eder,izinli değilse ekrana sizin belirlediğiniz bir uyarı çıkararak çalışmayı durdurur.

Sistem tarafından oluşturulacak olan kod domain ve tarihten oluşan bir algoritma ile oluşturulduğu için 24 saatte bir otomatik olarak değişmektedir.
Bu sistemin diğer sistemlere göre avantajı her site için günde sadece 1 kez lisans kontrolu yapıldığı için sitenizi ve sunucunuzu kesinlikle yormaz , bazı lisans sistemleri sitedeki her sayfa gösteriminde lisans kontrolu yaptığı için sitelere gereksiz yük bindirmektedir.

Lisans sistemini bu haliyle kullanabileceğiniz gibi lisans kodunu veritabanına yazdırma,izinli siteleri kontrol.php dosyasından kontrol etmek yerine bir panel yazarak oradan yönetimi gibi geliştirmelerde yapabilirsiniz.

Son olarak bu lisansı ekleyeceğiniz kodlarınızın bulunduğu sayfa yada sayfaları ioncube veya farklı bir php encoder ile bir veya birkaç kere şifrelerseniz scriptiniz için gerekli güvenlik önlemlerini almış olacaksınız.
Bu Hafta En Aktif Üyeler
    ...