Google Fonts Nasıl Kullanılır?

+1 oy
1,157 Görünüm
24, Ocak, 2015 Google kategorisinde defterdar (320 puan) tarafından soruldu
Google Fonts'u Nasıl Kullanılır? Üyelik Gerekiyor mu?
Paylaş

1 cevap

+2 oy
13, Şubat, 2015 KOD-KARTAL (8,691 puan) tarafından cevaplandı
13, Şubat, 2015 defterdar tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Merhaba Google Fonts İçin Üyelik Gerekmiyor,Öncelikle Google Fonts'un Ne Olduğu İle İlgili Ve Temel Özelliklerinin Anlatıldığı Bu Yazımıza Bakabilirsiniz: Google Fonts Nedir?

Devam,   :)

google-fonts-nasil-kullanilir

Kullanımına Gelecek Olursak Google Fonts Sayfasında Her Font Ailesinin Tipini İstediğiniz Yazıda Önizleyebilirsiniz, Böylelikle Font Tiplerinin Türkçe Karakterlerde Nasıl Olduğunu Görebilirsiniz ;)

Mesela Biz Yukarıdaki Görüntüde En Yukarıda Preview Text Yazan Yerde Kendi Yazımızı Yazdık, Buraya İstediğiz Yazıyı Girebilirsiniz. Sonra Aynı Alışveriş Sitelerindeki Sepete Ekleme Özelliği Gibi Burada da Koleksiyona Ekle Özelliği Var..(Örnekte Mavi Renkli Add to Collection İsimli Butona Tıklanıyor) Yani Hoşunuza Giden Fontları Koleksiyona Ekliyorsunuz, Tabi Sadece Bir Tanede Ekleyebilirsiniz ;)  Sonra Alt Tarafta Koleksiyon Listesi Çıkıyor Ve Seçim İşleminizden Sonra Kullanmanız İçin Oraya Ekliyor. Örneğin:

google-fonts-nasil-kullanilir-2Burada Seçim İşiniz Bittiğinde Use Butonuna Basıp Kullanım Sayfasına Geçebilirsiniz, Mesela Bizim Koleksiyonumuzda Open Sans Font Ailesi Var.. Ve Projede Kullanım:

google-fonts-nasil-kullanilir-3

Bu Bölümü Anlatalım Hemen ;) En Üstte Mor Renkli Alanda Font Ailesi İçindeki Farklı Kalın, İnce, Normal Tiplerden İhtiyacınız Olanı Seçiyorsunuz, Unutmayın Gereksiz Seçimler Daha Büyük Bir Font Dosyası Oluşturur Ve Sitenizi Yavaşlatır, Onun İçin Tutarlı Kullanım :) Ardından Hemen Sağındaki İbre Grafiği Seçtiğiniz Özelliklere Göre Sitenizin Ne Kadar Yavaşlayacağını Görebiliyorsunuz :) 

İbrenin Yanındaki Yeşil Alandaki Butonda Seçtiğiniz Özelliklerdeki Fontu İndirmeye İmkan Veriyor.

Mavi Alanda Font'un Desteklediği Dil Kodlamalarından Hangilerinin Projeye Dahil Olacağı Seçilebiliyor Türkçe Karakterler İçin Latin Extended Seçeneğini Kullanın, Sonra Neden Olmadı Demeyin ;)

Hemen Altındaki Turuncu Alan İse Seçtiğiniz Özelliklerdeki Font Tipini İndirmeden Size Direk Google Sunucularından Kullanma İmkanı Veriyor, Bu Kodu Direk Html Kodlarınızda Belirli Yere Yapıştırın. Ayrıca Bu Kod Sizin Seçimlerinize Göre Sürekli Değişmektedir.

 

Son Olarak, Yukarıdaki Görüntüde Yer Almayan Altta Kalan Küçük Bir Ayrıntı Var Oda Html Etiketlerinizin Css'inde Bu Fontu Nasıl Kullanacağınız.. Direk Bu Css Kodunu İstediğiniz Etiketin Css'ine Ekleyebilirsiniz...

:) Sonunda Bitirdim;) Kolay Gelsin Umarım Yardımcı Olmuşumdur...

 

Not: W3 Uzman Platformu İçindeki Cevapların Bağlantılı Kaynakları Belirtilmeden Paylaşılması Yasaktır..

13, Şubat, 2015 defterdar (320 puan) tarafından yorumlandı
Teşekkürler Yardım İçin..
Bu Hafta En Aktif Üyeler
    ...