DLL Dosyası Nedir? dll dosyası ne işe yarar?

0 oy
3,421 Görünüm
24, Haziran, 2017 Diğer kategorisinde w3uzman (1,320 puan) tarafından soruldu

Bazen hata veren progrmalarda dll dosyaları ararız. Nedir bu .dll dosyaları ve tam olarak ne işe yararlar..

DLL ingilizce Dynamic Link Library Türkçe ise Dinamik Link Kütüphanesi anlamına gelen Dynamic Link Library baş harfi kullanılarak oluşturulan sistem dosyalarıdır.

DLL dosyaları görevi çalışan programların ortaklaşa yapmış olduğu işlemleri tek bir dosyada yapmak, program çalışma esnasında gerekli olan fonksiyonları kendi içerisinde bulunmaz ise bunu dinamik link kütüphanesi’nde yani DLL dosyasında aramaktadır.

Bu şekilde programlar tek bir dosya üzerinden çalışarak bellek kullanımını minimum seviyeye düşürerek hem program hızını ve bilgisayar hızını artıracak, birçok DLL dosyasını yerine tek bir DLL dosyası kullandığından hard disk üzerinde fazla yer kaplamayacaktır.

Programlar işlevlerini devam ettirmek için DLL dosyaları içerisinde bulunan işlemlerden yardım alarak çalıştırma bütünlüğü sağlamaktadır. Bir exe dosyası nasıl programın çalışmasında gerekli ise DLL dosyasında aynı şekilde programın çalışmasında gerekli sistem dosyalarıdır.

DLL dosyaları çalıştırmış olduğu programların ayrılmaz bir bütünüdür ve tek başına çalışmazlar. Eğer ilgili DLL dosyası bulunamaz, ismi veya içeriği hatalı bir şekilde değişirse DLL dosyası eksikliği veya hatalı DLL dosyası nedeni ile programlar işlevini devam hale getiremezler.

Programların ihtiyaç duydukları DLL dosyalarının her biri farklı isimde olabilir ama uzantıları tüm DLL dosyaları için .dll olmak zorundadır. Bir DLL dosyası ses ile alakalı işlemlerini yerine getirirken diğer DLL dosyaları görüntü ile alakalı işlevleri yerine getiriyor olabilir, her DLL dosyasının farklı, farklı işlevleri bulunmaktadır.

DLL dosyaları not defteri ile açılarak üzerinde değişiklik yapılabilir fakat yanlış yapılan bir ufak değişiklik yüzünden tamamen çalışmayabilir.

Kaynak: dlldosyaindir com

Paylaş

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.
Bu Hafta En Aktif Üyeler
    ...