Ajax nedir ?

0 oy
784 Görünüm
15, Ocak, 2015 Ajax kategorisinde Cekirge (844 puan) tarafından soruldu
Ajax nedir ? Bir yazılım dili midir? Ajax uzmanı bir arkadaş yardımcı olabilir mi?
Paylaş

1 cevap

0 oy
29, Temmuz, 2016 Cekirge (844 puan) tarafından cevaplandı
jax programlama dili bir çok web yazılım dilinin aksine dinamik çalışan bir web programlama dilidir. “Asynchronous JavaScript and XML” kelimelerinin kısalması olan ajax bir çok web programlama dili ile çalışır. Peki ama Ajax Nedir? Amaç olarak bütün sayfayı kullanıcıya tekrar yükletmeden, gerekli olan kısımları dinamik olarak sayfayı yenilemeden ekrana getirmek veya servera göndermek. Örneğin iletişim formu doldurulduğunda sadece iletişim formunu göndererek sayfaya sonucu yazdırmak için kullanılabilir.

Ajax hemen hemen her web projesinde kullanılabilir ancak desteklemeyen tarayıcılar içinde bir versiyon oluşturulması gerekir. Gelişmiş arama motorları ajax içeriğini okuyabilirken bazıları kaynak kodlarında gözükmeyen bu içeriği okuyamaz.

Sadece istenen kısmın yüklenmesi hız açısından bir avantajken, kodların kullanıcı bilgisayarı tarafından yorumlanması sebebiyle yavaş bilgisayarlar sorun yaşamaktadır. Ajaxı kullanmak ana web programlarının yanı sıra iyi bir javascript bilgisi gerektirmektedir.
Bu Hafta En Aktif Üyeler

    1,027 soru

    1,010 cevap

    399 yorum

    1,123 kullanıcı

    ...